“Wszystkie stworzenia są ze sobą powiązane, każde z nich musi być doceniane z miłością i podziwem, a my wszyscy, istoty stworzone, potrzebujemy siebie nawzajem.” (LS:42) – to przewodnie słowa obchodów 5-tej rocznicy opublikowania przez papieża Franciszka encykliki Laudato si’.

Watykańska Dykasteria ds. Zintegrowanego Rozwoju Człowieka wraz ze Światowym Ruchem Katolików na Rzecz Środowiska zorganizowały internetowe międzynarodowe spotkania, wykłady, rekolekcje. Warsztaty dotyczyły eko-duchowości, zrównoważonego rozwoju, działań społecznych na rzecz najbardziej poszkodowanych ludzi na Ziemi. Niestety, może z powodu pandemii i kryzysu, w mojej opinii wciąż zbyt mało miejsca poświęcono innym niż ludzie żywym istotom, ale problem wymierania gatunków, okrutnych hodowli, i w ogóle, złego traktowania zwierząt przez ludzi, przewijał się w wielu wypowiedziach.

W spotkaniach uczestniczyło od kilkuset to kilkunastu tysięcy osób. To dużo, czy mało? Czasem zmiana zaczyna się od jednego człowieka, od małej grupy, a więc dużo.

Na świecie odbyło się w tym czasie także tysiące lokalnych spotkań. Na stronie www Tygodnia zarejestrowano łącznie blisko 11 tysięcy wydarzeń (najwięcej w Stanach Zjednoczonych – 2373, w Polsce 81). A 24 maja o 12-tej lokalnego czasu cały świat modlił się za stworzenie. Ja z przyjaciółmi modliliśmy się tak, do muzyki specjalnie napisanej dla nas na tę okazję. Modliliśmy się także o to, aby ludzie byli dobrzy dla zwierząt. Muzyka do wspólnej modlitwy została specjalnie dla nas napisana, a film nakręcił Janusz Bończak (Magazyn Istota). Dziękujemy! Posłuchajcie TUTAJ