Opowiedzziwerze.pl jest witryną adresowaną do którzy lubią i szanują zwierzęta. Uważam, będąc chrześcijanką, że zwierzęta podobnie jak ludzie są stworzone przez kochającego Boga, a to, że są istotami czującymi sprawia, że są objęte ludzką moralnością. Chciałabym, aby teksty, obrazy i informacje, które tu będą zamieszczane wzbogacały nasze postrzeganie i zmieniały na lepsze to, jak traktujemy zwierzęta. Zależy mi szczególnie na tym, aby chrześcijanie, katolicy włączali się aktywnie w tę zmianę.

Chciałabym, aby materiały umieszczane w tym portalu ułatwiały osobom, które działają na rzecz zwierząt, dostęp do potrzebnych aktualnych informacji oraz do różnego rodzaju materiałów przydatnych czy to w pisaniu o tych sprawach, czy w działaniu. Znajdziecie tu Państwo dokumenty, nazwy organizacji, fundacji, linki do stron www/blogów poświęconych zwierzętom, informację o bieżących działaniach, w które można się zaangażować, bibliografię literatury faktograficznej i literatury pięknej, poezję, zdjęcia dzieł sztuki, filmy, itp. W portalu znajdują się też teksty mówiące o tym, jakie miejsce zajmują zwierzęta w Biblii, teologii, filozofii chrześcijańskiej.

Postaram się reagować na bieżące problemy dotyczące traktowania zwierząt. Mam nadzieję, że stopniowo to miejsce stanie się forum wymiany myśli i rozwinie refleksję nad naszymi powinnościami wobec zwierząt.

Zapraszamy do dzielenie się swoją wiedzą, obserwacjami, doświadczeniami.  Piszcie, opowiadajcie o własnych przemyśleniach, przysyłajcie teksty, fotografie, filmy. Przysyłajcie także utwory opublikowane przez innych autorów. Proszę wtedy zawsze o podanie nazwiska autora i o informację, skąd wzięty jest dany tekst lub zdjęcie (adres bibliograficzny, adres internetowy). Mogą to być teksty naukowe, eseje, opowiadania, wiersze, także cytaty z dłuższych utworów, zdjęcia (w tym zdjęcia dzieł sztuki), filmy. W zależności od rodzaju tekstu, po recenzji lub po sprawdzeniu, czy mam prawo materiał opublikować, zamieszczę go w tej witrynie. Zapraszam, piszcie!

Spójrzcie Państwo na fotografię w nagłówku witryny. Pozwolił ją wykorzystać znany i nagradzany artysta – Rob MacInnis. Fotografuje zwierzęta gospodarskie inaczej, sprawia, że widzimy je jakby na nowo. Na krótką chwilę uwalniamy się od stereotypów, naszych przeświadczeń, uprzedzeń. Widzimy żywe, tajemnicze, tak samo jak my przez Boga stworzone istoty. Patrzą na nas, myślą, czują. Nie do końca wiemy, jak i co, ale każdy, kto zbliżył się do zwierząt wie… że myślą i czują. Wiemy też, że cierpią przez nas. Róbmy wspólnie co się tylko da, aby tego cierpienia nie było. W imię miłości do Bożego stworzenia.

Zapraszam wszystkich, którym na sercu leży dobro zwierząt do współpracy! Opowiedzzwierze jest też na Facebooku i Twitterze.

Redaktor Naczelny portalu

dr hab. Barbara Niedźwiedzka

Kontakt:  kontakt@opowiedzzwierze.pl