W Kongresie Katoliczek i Katolików działa Zespół „Troska o Stworzenie”. Przez rok w grupie należących do do zespołu katolików zastanawialiśmy się nad tym, co znaczy ekologiczne nawrócenie, do którego wezwał Papież Franciszek? Jak może być realizowane w naszym Kościele? Jakich rozwiązań potrzeba, aby katolicy — świeccy i duchowni — swoim życiem dawali wyraz troski o stworzony świat: o bliźnich, o zwierzęta, o naturalne środowisko, także z myślą o przyszłych pokoleniach? Także nad tym, czy my – katolicy łączymy naszą wiarę z troską o stworzenie?  Katolicy jakoś zapominają jednak, że zwierzęta są kluczową częścią stworzonego świata, a przy tym częścią najbardziej wykluczoną, najbardziej krzywdzoną. Jakoś nikt poważnie nie zajmuje się nimi w katolickiej ekologii, a marginalizowane są także i w świeckiej.
Wiedząc o tym, bardzo staraliśmy się w podgrupie osób, którym ta sprawa szczególnie leży na sercu, aby w ogólnym Raporcie o stanie katolickiej ekologii integralnej w Polsce znalazł się temat przemysłowych hodowli zwierząt i w ogóle traktowania zwierząt. W tym raporcie to tylko jeden z rozdziałów. W przygotowaniu jest drugie opracowanie, które będzie poświęcone już tylko zwierzętom.
Zapraszamy gorąco do dołączenia do naszej Grupy i pracy przy tym ważnym dla współczesnego katolicyzmu w Polsce temacie!

Tu linki do Raportu https://kongreskk.pl/2021/03/05/troska-o-stworzenie/  w którym jest rozdział poświęcony sytuacji zwierząt hodowlanych i do nagrania prezentacji raportu, która odbyła się 22 stycznia 2022 r.:  https://youtu.be/8SHRt-KJtJ0
Barbara Niedźwiedzka
Koordynatorka Zespołu „Troska o Stworzenie” Kongresu Katoliczek i Katolików