26 października 2024 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w miejscu, gdzie w 1980 r. wziął swój początek ruch Solidarności, wezwałam zebranych do ludzkiej solidarności ze zwierzętami.

Europejskie Centrum Solidarności i Brama Stoczni Gdańskiej.

Było to dla mnie wielkie przeżycie mówić o godności i prawach zwierząt w tym akurat miejscu. Byłam członkiem Solidarności, byłam w opozycyjnym podziemiu w czasach stanu wojennego, świętowałam szczęśliwie wyzwolenie Polski spod sowieckich wpływów. To miejsce — Stocznia Gdańska, te symbole, są dla mnie niezwykle ważne.

Zabierałam tam głos na III Forum Katolików i Katoliczek. Jak przedstawiamy się na naszej stronie Kongres to inicjatywa osób, które wspólnie poszukują pozytywnych odpowiedzi na pytanie o przyszłość Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce. To forum wymiany myśli i płaszczyzna wspólnego działania na rzecz reform, jakich, tak uważamy, Kościół potrzebuje w zmieniającej się rzeczywistości społecznej”

W Kongresie od początku kieruję pracami zespołu „Troska o Stworzenie” zajmującego się ekologią integralną. Od początku też jestem w nim po to, aby w Kościele przyszłości nie zabrakło myśli o naszych starszych braciach i siostrach — zwierzętach. W tym Zespole powstały dwa raporty diagnozujące sytuację. Pierwszy, bardziej ogólny, pt. „Troska o Stworzenie próbą naszej wiary” mówił o stosunku do ekologii w polskim Kościele, drugi – „Katolicy i Boże zwierzęta” o miejscu zwierząt w naszym katolickim myśleniu i wierze. Pracuję jeszcze w innej niezależnej grupie – „Chrześcijanie dla Zwierząt”, gdzie także staramy się budzić wrażliwość katolików na los zwierząt, zwracać uwagę na ich krzywdę, na nasz, także religijny, obowiązek troski o nie. Pokazujemy też jak dewastujący wpływ na środowisko, klimat i zdrowie ma przemysłowa hodowla zwierząt. Niektórzy jej członkowie też pracują w Kongresie.

Na tym, już trzecim, Forum Kongresu głównym tematem była właśnie ekologia i było to zwieńczenie kilku lat prac naszego zespołu. Głównym wątkiem była woda. Nie mogliśmy tego przewidzieć, ale tegoroczne powodzie w Polsce, a potem w innych krajach, stały się wstrząsającą ilustracją tego, czym skutkuje zaburzanie przez człowieka równowagi w środowisku. Wystąpienia dotyczące tego wątku, a też relacje mówiące o tym co robią katolickie organizacje ekologiczne w Polsce (Światowy Ruch katolików na Rzecz Środowiska, Caritas Laudato si’, REFA, Fundacja Wspólnoty Burego Misia) znajdziecie Państwo na kanale You Tube Kongresu. Tu skupię się na tym, co jest moim skarbem, moją misją.

Zwierzęta i przemysł zwierzęcy były drugim wątkiem Forum. Na naszą prośbę, Bishop of Salford (UK) – John Arnold, odpowiedzialny w Episkopacie Wielkiej Brytanii za sprawy dotyczące ekologii, zgodził się odnieść do tych spraw w swoim, otwierającym Forum, wystąpieniu.  Dużą jego część poświęcił konieczności przywrócenia ekologicznego zrównoważonego rolnictwa. Podkreślał potrzebę dbania o dobro zwierząt, zarówno ze względów etycznych, jak i ze względu na to, jak dewastujący jest wpływ rosnącej produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego na zmiany klimatyczne, środowisko i ludzkie zdrowie. Wezwał do ograniczenia konsumpcji, zaprzestania marnowania żywności i zmiany diety na bardziej roślinną, przyjazną środowisku, ludziom i zwierzętom.

 John Arnold, Biskup Salford (Wlk. Brytania). W wyzwaniu klimatycznym wszystko się ze sobą łączy.

Wiem, że dla wielu obrońców zwierząt głos Biskupa Arnolda nie będzie wystarczająco radykalny, ale w realiach polskiego Kościoła to był pierwszy taki głos, ze strony hierarchii. Odważny i przełomowy. Dlaczego nie był to głos żadnego z naszych biskupów ? Tutaj możecie posłuchać, co powiedział Bp Arnold do uczestników Forum:  https://m.youtube.com/watch?v=0du6JDoJiSY&t=17s (10 min)

Audytorium III Forum KKK

Ja  w swoim wystąpieniu mówiłam o etycznym aspekcie wykorzystywania zwierząt. To jest dla mnie zawsze najważniejsze. Nie krzywdzić bezbronnych! W Europejskim Centrum (ludzkiej) Solidarności wezwałam słuchaczy do solidarności ze zwierzętami. Tu jest link do mojego wystąpienia (16 min): https://opowiedzzwierze.pl/wzywam-do-ludzkiej-solidarnosci-ze-zwierzetami/ecs-26-10-24-bn-eng/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barbara Niedźwiedzka.  Milczący interesariusze troski o stworzenie.

Wiele osób dziękowało mi za ten głos. Ktoś później powiedział, że całe życie czekał, aż w Kościele ktoś ujmie się za zwierzętami. I jeszcze jeden sukces. Zadbaliśmy o to, aby posiłki na Forum były wyłącznie wegańskie. To zdarzyło się bodaj po raz pierwszy na tego rodzaju wydarzeniu w środowisku katolików. Dla dobra nas wszystkich i środowiska. Wszyscy bardzo chwalili.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wegańskie posiłki (wyłącznie!) na katolickiej konferencji. I Ola ze swoimi wegańskimi przepysznymi ciastami.

Długa droga wiodła do tego momentu, ale warto było przebijać się krok po kroku, aby móc powiedzieć prawdę o losie i niesprawiedliwości wobec zwierząt wobec tak licznego otwartego na zmiany audytorium. Co bardzo ważne, nie było to środowisko obrońców zwierząt. Byli to ludzie nic z takim działaniem niemający wspólnego. Wielu z nich być może po raz pierwszy usłyszało, że można mówić o zwierzętach, jak o towarzyszach w drodze. Że należy się im opieka, wdzięczność i solidarność.
Oby nasze działania i słowa przyspieszyły tę zmianę, na którą tak bardzo razem ze zwierzętami czekamy.

Niektórzy członkowie Zespołu Troska o Stworzenie i Grupy Chrześcijanie dla Zwierząt

 

Zdjęcia Michał Leśniak i Bartek Gardoliński