Poniżane, zamęczane, zjadane. Losy zwierząt w wierszu i piosence

„Poniżane, zamęczane, zjadane. Losy zwierząt w wierszu i piosence”.  Wyd. Łukasz Smaga / Liga Obrony Zwierząt, Chwałowice-Kraków 2022, ISBN: 978-83-949892-4-8. Stron: 92. Zbiór utworów mówiących o tym, jak zwierzęta były postrzegane w poezji, a współcześnie również w tekstach zespołów muzycznych. Adama Mickiewicza, Wisławę Szymborską, punkowe zespoły oraz szereg znanych i nieznanych autorów połączyła wrażliwość na los zwierząt. Istot poniżanych, zamęczanych i zjadanych przez istotę obdarzoną rozumem.


Bakun, Romuald. Zwierzęta jak ludzie. Wydawnictwo M, Kraków, 2010

Zbiór baśni zasłyszanych przez Autora ks. Romualda Bakuna od rdzennych mieszkańców Kongo.


Franciszek J. Klimek. Koty są dobre na wszystko. Ars Longa, Kraków 2014

Tomik wierszy zawiera 93 utwory poetyckie "poety kotów" F.J. Klimka, w tym jedyne w światowej poezji "kocie limeryki" (podziwiane przez samą Wisławę Szymborską) jest również pięknym albumem grafik i obrazów o kociej tematyce autorstwa białoruskiej malarki Oksany Gatalskyej. Prace jej zdają się podkreślać klasyczne piękno wierszy polskiego poety.


Ogden Nash. W świecie mułów nie ma regułów. Media Rodzina 2007.

Ogden Nash, znakomity poeta amerykański  w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.  Błyskotliwy, absurdalny, humor, zabawa ale i uważna obserwacja świata., także zwierząt Zbiorek 111 wierszy poety wybranych przez tłumacza.


Stanisław Barańczak. Zwierzęca zajadłość. Z zapisków zniechęconego zoologa. Wyd. A5, Poznań 1991.

Tomik poetycki, zawierający 29 zabawnych wierszy o zwierzętach opatrzonych rewelacyjnymi rysunkami Wojciecha Wołyńskiego.
Tomik skomponowany jest na zasadzie zwierzęcego alfabetu – każdej literze przysługuje jedno zwierzę (wyjątkiem jest tu litera K – uprzywilejowana aż dwoma zwierzakami, co zresztą autor skwapliwie tłumaczy), a każdemu opisanemu zwierzakowi towarzyszy genialna ilustracja, tworząca z tekstem poetyckim jedną całość, a nie będąca jedynie dodatkiem do wiersza.


Eliot, T.S. Koty. Wydawnictwo Literackie 2005

Wiersze o kotach T.S. Eliota w nowym przekładzie Stanisława Barańczaka.


Welz, Mirosław. Kudłate anioły. Krosno 2017

Zbiór wierszy o zwierzętach Mirosława Welza - weterynarza, poety, aforysty, autora tekstów piosenek.