Wspaniała, pięknie ilustrowana książeczka dla dzieci uwrażliwiająca na los zwierząt hodowlanych w perspektywie wiary chrześcijańskiej. Do wykorzystania na lekcjach religii lub do czytania z dziećmi w edukacji domowej.
POBIERZ PDF: Czy-Pan-Bog-kocha-tez-zwierz-hodowlane-INT
Katechezy edukacyjne Caritas Laudato si'
Na stronach Programu Caritas Laudato si' znajdują się ekologiczne katechezy do pobrania i stosowania w edukacji religijnej dzieci. Katechezy te odnoszą się także do zwierząt. Zawracają uwagę na wymieranie gatunków, etyczne i ekologiczne skutki jedzenia mięsa oraz nadmiernej konsumpcji.
Do pobrania Tutaj: https://laudatosi.caritas.pl/aktualnosci/eko-katechezy-do-pobrania/
Animal Kind
Strona zwierająca materiały dla dzieci szkolnych (szkoła podstawowa), które uczą szacunku i empatii wobec zwierząt
https://animalkind.org.uk/
Karta Chrześcijańskiego Ekologa
KARTA CHRZEŚCIJAŃSKIEGO EKOLOGA
Inspirowana encykliką „ Laudato si’” Papieża Franciszka
Dobry pan nie niszczy i nie krzywdzi. Chrześcijanin dogląda i uprawia ogród świata
nawiązując dialog ze wszystkimi dla dobra Ziemi - wspólnego domu
Minimalizujemy zanieczyszczenia ziemi, powietrza i wody
Segregujemy śmieci, toksyczne odpady traktujemy ze szczególną uwagą, stosujemy materiały biodegradowalne, wielokrotnie wykorzystujemy opakowania, oddajemy do recyklingu, nie zanieczyszczamy rzek, jezior i stawów.
Uznajemy klimat za dobro wspólne ludzi i powstrzymujemy jego zmiany
Prowadzimy uważny styl życia, minimalizując nasz wpływ na globalne ocieplenie. Jesteśmy za odnawialnymi źródłami energii. Kupujemy u lokalnych producentów ograniczając transport, nie wycinamy lasów, nie palimy toksycznych materiałów, ograniczamy przemysłowe hodowle zwierząt, mniej jeździmy samochodami, samolotami, nie kupujemy niepotrzebnych gadżetów, nie strzyżemy kompulsywnie trawników. Kwitnąca trawa jest piękna.
Solidaryzujemy się z ludźmi najbardziej narażonymi na skutki, zmian klimatycznych i wyniszczania zasobów Ziemi.
Myślimy o efektach naszych działań: o ubogich krajach południa, o ludziach pozbawianych naturalnego środowiska, niesprawiedliwie wyzyskiwanych. Pamiętamy, że niepohamowana produkcja i konsumpcja, niesprawiedliwy handel, zawsze najbardziej odbijają się na najuboższych, a zmiany klimatyczne powodują w wielu miejscach na Ziemi nieznośne warunki życia, susze, głód, choroby, migracje i wojny. Ci ludzie to jest nasza rodzina i współmieszkańcy.
Krzywdzenie zwierząt uznajemy za grzech.
Każde żywe stworzenie posiada swoją indywidualność i doskonałość, każde na swój sposób, odzwierciedla jakiś promień nieskończonej mądrości i dobroci Boga. Szanujemy nie tylko ludzkie życie, ale i zwierzęta, a jak trzeba jesteśmy ich głosem. Sprzeciwiamy się traktowaniu zwierząt jako rzeczy i produktu. Ograniczamy lub powstrzymujemy się od jedzenia mięsa w proteście przeciw nieludzkiemu traktowaniu zwierząt hodowlanych. Bronimy ich prawa do dobrego życia bez cierpienia. Za św. Franciszkiem nazywamy wszystkie stworzenia braćmi lub siostrami, gdyż wiemy, że razem z nami pochodzą z jednego Źródła.
Mniej kupujemy
Rozsądnie kupujemy. Nie marnotrawimy, nie wyrzucamy lekkomyślnie, dzielimy się każdym nadmiarem, przerabiamy, utylizujemy. Poprzez te działania i skromny styl życia zmniejszamy eksploatację Ziemi i niepotrzebną produkcję. Pamiętamy, że kupno jest zawsze aktem moralnym, nie tylko ekonomicznym.
Doceniamy i chronimy przyrodę w jej różnorodności.
Dostrzegamy piękno i dobro we wszystkich gatunkach roślin i zwierząt, uprawiamy lokalne rośliny, odchodzimy od monokultur, nie ingerujemy w dzikie tereny i naturalne ekosystemy, wracamy do naturalnych środków ochrony roślin, chronimy dzikie życie. Ostrożnie podchodzimy do modyfikacji genetycznych.
Chcemy, aby wszyscy ludzie mieli możliwość korzystania z natury, tam gdzie żyją.
Wiedząc, że pozostawanie z w kontakcie z przyrodą jest bardzo ważne dla fizycznego i psychicznego zdrowia człowieka nie betonujemy miast, nie grodzimy dostępu do przyrody, ułatwiamy korzystanie z jej zasobów. Zawsze przy tym pamiętamy o ograniczonej zdolności każdego ekosystemu do regeneracji.
Bądźmy narzędziami Stwórcy, żeby nasza planeta była tym, co wymarzył stwarzając ją, i by odpowiadała na Jego projekt pokoju, piękna i pełni. Pochwalony bądź, Panie!
copyright: opowiedzzwierze.pl. Można używać z powołaniem się na źródło: OpowiedzZwierze.pl
Animal Aid - materiały, pomysły z Wielkiej Brytanii
Animal Aid - Fighting Animal Abuse & Promoting a Cruelty-free Lifestyle - strona aktywistów brytyjskich działających w obronie zwierząt nieprzerwanie od 1977 r. Na stronie można znaleźć inspirujące materiały i pomysły.
Share the world - materiały edukacyjne
Share the world – strona projektu (realizowanego przez PETA) dostarczającego nauczycielom materiały edukacyjne, pozwalające dzieciom i młodzieży lepiej rozumieć świat zwierząt, ich potrzeby. Źródło pomysłów jak uczyć. Materiały są chronione prawem autorskim, ale można uzyskać w PETA zgodę na ich adaptowanie.
Animal Aid - materiały edukacyjne
Bezpłatne materiały edukacyjne dla aktywistów walczących o prawa zwierząt, opracowane przez brytyjską grupę działającą od 1977 roku. Można się wzorować lub adaptować te materiały
https://www.animalaid.org.uk/education/education-resources/
How to do animal rights – free on-line book
How to Do Animal Rights is your completely free online-book about doing animal rights as a practical and legal activity.
Being active for animal rights is much the same as fighting for any just cause. As an activist for animal rights you do not need to do anything illegal or rave at people in the street. In any case, working legally in an area of animal rights that you enjoy secures better results in the long run.
Freely copy any or all of the text and illustrations of this web site to promote animal rights.
free on-line book http://www.animalethics.org.uk/index.html