Kamil Sipowicz. Ramona, Milo, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt
To filozoficzna opowieść o relacji ludzi i zwierząt. Ludzie mają tylko wtedy sens, gdy są blisko zwierząt pisze Sipowicz w swoje książce. Sipowicz jeden z wielkich buntowników, rockmen, dziennikarz, artysta, poeta. W tych krótkich historiach pokazuje się nam jako wrażliwy, spostrzegawczy i dowcipny obserwator. Na pytanie: dla kogo jest ta książka, odpowiada: dla każdego. Dla dzieci będzie to po prostu opowieść o zwierzętach. Dorośli dodatkowo mogą odczytać książkę na płaszczyźnie filozoficznej.
ilustracje autorstwa Olgi Sipowicz (Kory)
Wyd. Iskry, 2016
Krzysztof Łapiński, Marta Kurczewska. Świnia Malwina. Wyd. Agora. 2022
Zwierzęta z Lasu Kabackiego nie spodziewają się, że wiosna przyniesie tyle przygód. Wszystko za sprawą tajemniczej postaci, która pewnego dnia pojawia się wśród nich. Świnia Malwina wprawdzie nie umie znajdować jedzenia, ale za to potrafi robić zaskakujące rzeczy! Niestety, grozi jej wielkie niebezpieczeństwo. Zwierzaki na czele z dzikiem Dzikusem ruszają z pomocą nowej przyjaciółce. Czeka je wyprawa przez całą Warszawę – pełna niespodzianek, odkryć i wyzwań.
Ta przepiękna opowieść przypomina, że każda żywa istota – człowiek czy zwierzę – zasługuje na bezpieczne i wolne życie. To książka ucząca szacunku oraz empatii, ale także terapeutycznie oswajająca poczucie bycia innym. Jej łagodna forma sprawia, że będzie idealna zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.
Wielemir Chlebnikow. Polowanie
Gdy zając wybiegł na polanę, ujrzał stare znajome krzaki, nieznaną białą zaspę wśród nich
i zagadkowy czarny kij, wysunięty z zaspy. Zając podniósł łapkę i nadstawił uch. Nagle spoza zaspy błysnęły oczy, to nie były oczy zajęcze, kiedy wielkim gwiazdami przerażenia wschodzą nad śniegiem. Czyje więc – ludzkie? A może przyszły tutaj z krainy Wielkich Zajęcy, gdzie zające polują na ludzi, a ludzie z lękiem po nocach wychodzą ze swoich nor, wywołując strzały nieubłaganych strzelców, przedzierają się do warzywników, aby ogryźć gałązkę osiny albo główkę kapusty?
Tak pomyślał zając – to On, Wielki Zając przybył, aby uwolnić swoich krewniaków od obraźliwego jarzma człowieka. No, cóż, wypełnia święte nakazy naszej krainy.
Zając okrył skokami całą śnieżną polanę, to wytwornie koziołkując w powietrzu, to wysoko wyciągając nogi. W tej chwili czarny kij poruszył się. Zaspa podniosła się i zrobiła krok naprzód. Straszliwe niebieskie oczy błysnęły nad śniegiem.
- Ach – pomyślał zając – to nie wielki wyzwoliciel, to człowiek.
Strach skuł jego ciało. Siedział i drżał cały, dopóki strzał – bryzgając krwią, nie podrzucił jego ciała wysoko w górę.
Z: Wielemir Chlebnikow Włamanie do wszechświata: Poezja i proza. tłum. Anna Kamieńska i Jan Śpiewak. Wydawnictwo Literackie, 1972
Lessing, Doris. O kotach. Prószyński i S-ka, 2008
Quasi autobiograficzne opowieści noblistki o wzajemnego przenikaniu się niezależnej natury kociej i ludzkiej oraz o rolo kota w życiu człowieka.
Myron, Vicki, Witter Bret. Dewey. Wielki kot w małym mieście. Znak, 2008
Opowieść o kocie Deweyu z Biblioteki Publicznej w Spencer w stanie Iowa. Dzięki urokowi, mądrości i idącym z nią w parze psotom Deweya niepozorna biblioteka staje się centrum Spencer, a jego mieszkańcy zaczynają wierzyć w swój dobry los. Ta podnosząca na duchu historia to nie tylko dzieje niezwykłego kota
Pisarski, Roman. O psie, który jeździł koleją. Wydawnictwo GREG 2016
Książka opowiadająca o losach Lampo, żyjacego w latach 50. ubiegłego wieku we Włoszech psa o niebywałych umiejętnościach, który potrafił samodzielnie podróżować koleją. Prawdziwa historia stała się kanwą opowieści o przyjaźni między człowiekiem i zwierzęciem, o przywiązaniu, tęsknocie i oddaniu.
Gawryluk, Barbara. Dżok. Legenda o psiej wierności. Wydawnictwo Literatura 2007
Historia krakowskiego psa Dżoka, który zapadł w pamięci wszystkich, dzięki swojej niezwykłej psiej wierności. Historia zdarzyła się naprawdę, a dziś jest już legendą. Dżok, ma swój pomnik w Krakowie.
Lorenz, Konrad. Opowiadania o zwierzętach. Wydawnictwo Literackie 1975
Opowiadania Konrada Lorenza, napisane ze sporą dozą humoru i autoironii, przez którą przeziera wielka miłość do świata żywej przyrody, są w gruncie rzeczy owocem wieloletnich mozolnych i arcycierpliwych badań uczonego nad zachowaniem się zwierząt. Swoje doświadczenia przeprowadzał przede wszystkim we własnym domu i w Seewiesen (Górna Bawaria), gdzie na łąkach nad jeziorem wzniesiono kilka budynków dla celów naukowych i hodowlanych. Ten wielki uczony był zdania, że jedynie traktowane z miłością i zrozumieniem zwierzęta zdradzają badaczowi tajniki swojej natury.
Lorenz, Konrad. I tak człowiek trafił na psa. PIW 2006
Konrad Lorenz opowiada historię udomowienia psa, przedstawia jego fizjologię i psychikę, daje też mnóstwo wskazań natury praktycznej, jak postępować z tymi zwierzętami. Ale te informacje występują niejako na marginesie, treścią książki są bowiem przede wszystkim żywe, barwne, dowcipne, czasem wesołe, a czasem smutne historyjki o czworonożnych bohaterach, których autor bardzo dobrze zna, kocha i rozumie.
Krzywicka, Irena. Mieszane towarzystwo - opowiadania dla dorosłych o zwierzętach. Czytelnik 1997
Opowiadania dla dorosłych o zwierzętach. Bohaterami tych pełnych lekkości i wdzięku opowiadań są zwierzęta: wiewiórki, koty, psy, ptaki, konie, lisy ... Jest to więc książka o zwierzętach, ale ... dla dorosłych, oparta na doskonałej znajomości ludzi i zwierząt, uwzględniająca całe bogactwo ich indywidualności. Ilustrowana przez Józefa Wilkonia.